Když mi před dvěma lety dosloužilo staré kontaktní pole EIC-106, koupil jsem si v GME náhradu. Mělo označení ZY-206. Bylo (a je) nepoužitelné. Integrované obvody mají smůlu. Pružiny v tomto kontaktním nepájivém poli svírají v příliš veliké hloubce a vývody integrovaných obvodů v pouzdrech DIL nezachytí. A tak na tomto poli mohu akorát zapojovat odpory do nekonečné řady variant. A to ještě musí mít dostatečně dlouhé vývody. Ten nepovedený kus ZY-206 stojí v GME 459,- Kč. Bohužel, všude, kde jsem se díval, prodávají tento typ.
Po krátké korespondenci s výrobcem původního pole E-CALL (http://www.ecall-elec.com.tw) mi jako prodejce doporučili německou firmu Reichelt (https://www.reichelt.de). Tam mají ten původní typ EIC-106, ovšem já jsem si s ohledem na připravovaný projekt pořídil větší EIC-408. Obvody v pouzdrech DIL v tomto poli opět drží. Odhaduji, že po zachycení vývodů pouzdra DIL lze nožičky zasunout o další cca 1mm, což vypadá dostatečné a obvody v tomto poli bezpečně drží. Protože jsem toto pole nějaký čas hledal a také jsem si nebyl jistý, zda evolucí nebylo toto pole vylepšeno stejně jako jeho konkurenční výrobek, rozhodl jsem se touto mikrorecenzí ulehčit všem kutilům práci a snížit riziko nákupu nekvalitního výrobku. U výše uvedené firmy stojí 19,3€ včetně jejich obdoby DPH (toto pole EIC-408 je ovšem o 1/3 větší než zmíněné ZY-206).
PS: Snad nevylepšili chemické složení kontaktních ploch, aby nesloužily zase móóc dlouho..
Ja mám EIC-104, na ktorom som zatiaľ robil iba jeden väčší projekt a nemal som s kontaktami problém. Skôr ma potrápili „originálne“ prepojovacie drôtiky s príslušnými koncovkami. Niektoré skrátka „nedrôtikovali“. :-D
Mi to původní EIC-106 zakoupené rovněž v GME sloužilo řadu let (snad někdy od roku 1994). Jednu sběrnu se mi podařilo uvařit nějakým nadproudem ale kontaktní schopnosti to má dodnes velmi dobré. Snad jim to zůstalo.
Rozhodně pro připravovaný test PMD 85-2C chci vyzkoušet verzi s 10x DRAM pro ColorACE. Pro DRAM 4164 made by TESLA (250ns) nevychází těsně časování, ale tam by se čipy daly vybrat. Možná bych zkusil 10x 41256, tam asi většina čipů vyhoví, ovšem mám dilema – v diskrétních hradlech 74HCTxx asi neudělám MEMORY BANKING v té podobě, jak jste jej implementovali na emulátoru. Naopak svítá naděje, že půjde použít 80C85, protože WAIT stavy tak jako tak „natahují“ délku instrukcí a tak jsou odchylky plus mínus jeden takt asi nevýznamné. Poslední info: master clock bude 12,288MHz..
Já si jako nepájivko pořídil toto:
https://www.tme.eu/cz/details/wbu-508l/univerzalni-plosne-spoje/wisher-enterprise/
A zatím dobrý, 8080+8224+8228 běhalo bez potíží. Líbí se mi to rozpoložení pro jednotlivé čipy. Kvalitu ale musí ještě ověřit čas. Jsem zvědav, jak Ti to poběží i s DRAM. Mimochodem to dobrovolné mučení s DRAM jsi vybral kvůli zachování původního návrhu?
DRAM chci vyzkoušet proto, že 10ks umožňuje přirozenou konstrukci ColorACE. Kdysi jsem pro konstrukci echa s jednobitovým AD/DA převodníkem zkoušel velice jednoduchý sekvencer s obvodem 74164 (něco podobného jako v PMD-85) a ono to kupodivu i fungovalo. Teď mám propočten a navržen podobný systém, jen to chce paměti 150ns a rychlejší. A k tomu mučení – no pain, no game..