Náhrada magnetofonu pro nahrávání programů do PMD-85

Či přesněji: použití mobilu jako náhrady magnetofonu pro nahrávání programů do skutečného PMD-85 – tedy ne do emulátoru. Metod je zcela jistě více, já popíšu tu, kterou používám, je rychlá a má určitý potenciál, viz dále. Navíc tento článek shrnuje pár praktických rad při vytváření zvukových souborů.

Výchozím bodem je situace, že mám požadovaný program v PTP souboru pro emulátor PMD-85 od RM-Teamu. Může se jednat o jednoduchý program či klidně o sekvenci samospustitelného zavaděče a několika datových bloků.

  1. V nastavení emulátoru v sekci Zvuk nastavím posuvný regulátor Akustický měnič na nulovou hladinu (pro jistotu rovněž i Zvukový interface, je-li aktivován), naopak položku Magnetofon ponechám na maximální hodnotě. Toto je velmi důležitý bod, nikoliv jen formalita!
  2. Otevřu průzkumníka pásky, kurzor nastavím na první soubor převáděné sekvence.
  3. Vypnu turborežim nahrávání (to je ta ikona blesku vpravo dole v okně průzkumníka pásky, blesk musí být šedý, tedy neaktivní).
  4. V okně emulátoru PMD-85 napíšu MGLD 00 a stisknu EOL.
  5. V menu emulátoru Soubor\Zaznamenat zvuk do souboru založím na požadovaném místě na disku nějaký svůj libovolně nazvaný soubor.wav, do kterého se uloží výsledný WAV soubor s programem.
  6. Po návratu do emulátoru se mi dole na stavové liště objeví ikona reproduktoru s červenou tečkou, indikující probíhající záznam zvuku do mnou vytvořeného wav souboru.
  7. Proto nelením a v okně průzkumníka pásky stisknu ikonu zeleného trojúhelníku (Spustit).
  8. Bohužel nyní počkám pár minut dle délky programu a po jeho přehrání vypnu v menu emulátoru záznam zvuku (Soubor\Ukončit záznam zvuku).
  9. V zásadě můžeme říci, že požadovaného cíle bylo dosaženo a vytvořený WAV soubor lze zkopírovat na mobil. Následně pomocí sluchátkového výstupu propojit mobil a PMD-85 redukčním kabelem JACK 3,5mm – DIN5.
  10. Nyní mé vlastní know-how. Nikdy se mi nepodařilo použít kompresi mp3 či wma. Po jakékoliv kompresi mi PMD-85 vytvořený zvukový záznam nebere. Proto nechávám zásadně WAV. Alespoň tedy převedu soubor na monofonní formát, abych ušetřil několik MBajtů! zbytečné druhé stopy, která je identická s tou první. Jen si pak musím pohlídat ten „živý“ kanál v propojovacím kabelu. Amplitudu signálu nechávám 50%, tak jak ji generuje záznamník zvuku emulátoru PMD-85. To se ukázalo časem jako ideální hodnota pro analogové obvody v PMD-85 z hlediska vybuzení. Další finta opět zmenší délku WAV souboru a navíc zrychlí finální nahrávání do PMD-85. Každý editační program na úpravu zvuku to má jinak, principálně jde však o to, že budeme výsledný soubor WAV přehrávat rychleji. V mnou používaném programu Nero Wave editor je položka Transponovat, která defacto upraví rychlost přehrávání. Já tedy vždy označím celý soubor, a zvolím transpozici o 12 polotónů (myšleno půltónů). Tím zvedneme rychlost nahrávání do PMD-85 z jmenovitých 1200Bd na 2400Bd. A PMD-85 od verze 2 (ano, bohužel, na verzi 1 to nefunguje!), která pro nahrávání nepoužívají UART ale programovou rutinu, si dokáží bez jakéhokoliv zásahu uživatele nastavit při nahrávání příkazy MGLD/LOAD správnou rychlost podle úvodních bajtů. A toto „TURBO2400“ používám v analogické podobě již někdy od roku 1990. Jen se na originálním PMD-85 muselo zadat MEM C1FE a místo zobrazené konstanty AB 06 zadat poloviční hodnotu (já z lenosti zadával AB 03 ale je to úplně jedno). Pak všechny příkazy MGSV/SAVE ukládaly programy na MGF pásek zhruba dvojnásobnou rychlostí. Ale zpět k úpravě WAV souboru a transpozici. Můžeme zadat transpozici i o 18 půltónů, to by, jestli se nepletu, mělo znamenat něco jako TURBO3600. Ale některé samospustitelné programy už mohou mít problém s časem. Prodleva po „magnetofonové“ hlavičce souboru už jim nemusí stačit pro smazání obrazovky a provedení inicializace. Takže TURBO 4800 je z historických zkušeností již za hranou, ale například Trailblazer ještě jede na TURBU3600. Časem se ukázalo, že ne všechno, co v nějakém programu nastavím, je interpretováno podle mých představ. Prozatím nejvyšší ověřené je TURBO2400, vyšší hodnoty nebyly testovány.

Tolik tedy mé zkušenosti. Já bohužel nemám PMD-85 vedle běžného PC (dokonce ani ve stejné místnosti) a tak jsem odkázán právě na mobil jakožto náhradu za historický magnetofon. SD-32 zatím nemám a zapínat či probouzet PC by se mi kvůli PMD-85 asi stejně nechtělo. Berte to tedy jako řešení pro toho, kdo si nechce pořizovat SD-32 ale je schopen si vyrobit propojovací analogový kabel.

6 komentářů u „Náhrada magnetofonu pro nahrávání programů do PMD-85

  1. Libor L.A.

    Bohužel takto pořízený zvukový záznam z emulátoru nefunguje, pokud je emulátor přepnutý na verzi PMD 85-1. Obecně doporučují autoři emulátoru pro výše uvedené účely používat PTP Manager.

  2. Peter Chrenko

    Ahoj Libore, rad se s Vami stretnem o par dni na Forever21. Mam vyvvinut modul (nahrada magnetofonu), uz x-tu verziu, s vyrobnymi materialovymi nakladmi 3 eura. Bude mit premieru. Ak sa vam bude libit, upravim i Vase PMD85 (1,2,2A, 3 netestovano). Samozrejme i Vase programy pro PMD85 su vstavane, i kdyz u Lemmings je drobny problem, ktery inzenyri vyresi ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.