Jako funkční náhrada prakticky nepoužitelné originální klávesnice ANK-1 vznikla za pomoci kolegů z Oldcompu tato modernizovaná verze. Zůstaly na ní nejnutnější věci – vlastní matice kláves, indikační LEDky, miniaturní reproduktor, a… něco, co tam historicky nepatří, ovšem chtěli jsme to tam mít. Vstupní port P1 je využit pro připojení ATARI joysticku, jehož konektor je na desce osazen. Port umí na nejnižších šesti bitech číst šest logických signálů, umí tedy nejenom joystick, ale i paralelní myš s kvadraturními výstupy v obou osách a dvěma tlačítky.
Samotná tlačítka jsou od firmy Marquardt, typ 6425. Systémové hmatníky téhož výrobce jsou pak tvořeny krycím plexisklem (typ 835.900.013), pod kterým jsou vloženy popisy. Vzhledem k váze originálního propojovacího kabelu byl pro propojení klávesnice ANK-1M5 s deskou procesoru zvolen plochý kabel, zakončený konektory IDC. Konkrétně je použit již hotový kabel FC34300-S o délce 300mm, dostupný například zde. Na straně procesorové desky je pak použita redukce FRB30/IDC34 viz obrázek sestavy.
Tie tlačidlá sa mi celkom páčia.
Neviem, či si už o tom náhodou niekde nepísal, ale hádam by som si aj vedel predstaviť tieto tlačidlá, ako náhradu klávesnice PMD 85. Len si nie som istý, či by na to rozloženie potom pasoval horný kryt bez nejakého „pidlikania“.
Len asi by to bol celkom drahý špás…
Ta tlačítka lze občas sehnat celkem levně. Ostatně žádná použitelná tlačítka nejsou úplně zadarmo. Smůla je, že tato tlačítka mají doporučený rastr 16mm, minimálně však 15,5mm. A klávesnice PMD-85 od verze 2 mají jako na potvoru rastr 15,0mm. S tím moc bez úpravy krytu klávesnice dělat nepůjde. Samotné spínače by šlo ještě z rozměrových důvodů střídavě otáčet o 90°, ale hmatníky to nedají. Leda vytisknout na 3D tiskárně redukce na ty původní hmatníky z PMD-85.
Spíše se teď po nasbírání zkušeností s vývojem grafické karty BGP-1 pro SAPI asi posunu zase o něco blíže k již stokrát zmiňovanému vývoji open frame verze PMD-85 s klávesnicí s tlačítky CherryMX.
Při zkouškách ekvivalentu sestavy ZPS-1 s deskou AND-1B (náhrada AND-1A pro VGA) jsem zjistil, že Mikrobasic využívá u klávesnice ANK-1 doplňková tlačítka, umístěná na boku klávesnice. Pokud bude vznikat další verze ANK-1M5, budou tato tlačítka znovu doplněna na plošný spoj.
Se současnou verzí ANK-1M5 lze použít Mikrobasic buď upravený, nebo je možno dodatečně na klávesnici ANK-1M5 připojit externí tlačítko BREAK.