Ahoj,
jmenuji se Libor Lasota a s přestávkami více či méně dlouhými se stále vracím k mikropočítači, na kterém jsem kdysi začínal. K PMD-85, přesněji k jeho verzi 2A, kterou považuji za nejlepší. Proč? Asi proto, že tuto verzi mám doma. Já je mám tedy doma všechny, jedničku, dvojku, dvě áčko i trojku. Ale verzi 2A mám podvědomě nejraději. Prý ještě existovaly verze 2B a 3B, ale ty jsem v životě neviděl a zřejmě se jednalo jen o mírné modifikace.
Před dvěmi lety jsem si postavil klon PMD-85. Měl připojení na VGA monitor, PS/2 klávesnici, 128k RAM, z toho ca 56kB dostupné v kuse od adresy 0 a podporu pro paměťovou SD kartu. Nazval jsem jej Ultralight 80C85, protože jej tvořilo jen pár čipů: 80C85 taktovaný na 3,072MHz, hradlové pole, RAM 128kB, ROM 128kB, RAMDAC a UART 88C681. Velikou oklikou jsem se během dvou let a dalších verzí tohoto jednodeskového mikropočítače dopracoval k tomu, že další verze bude (opět) pravděpodobně kompatibilní s PMD-85 na úrovni strojového kódu, obsazení paměti a organizace VIDEORAM.
A než jej zase navrhnu, osadím a vylepším BIOS (po kolikáté asi?), tak si udělám meziobdobí, kdy se vrhnu na programy pro PMD-85 a ty pak jednoduše přeportuju na svůj nový Ultralight IV. Možná, že to nebude Ultralight IV, možná to bude replika PMD-85, zřejmě již zmíněné verze 2A. Doplněná o systém COLORACE, zvukový čip, podporu SD karty a.. na něco už se přijde.
Na těchto stránkách bych chtěl prezentovat buď mé vlastní programy pro PMD-85 nebo přeportované z jiných systémů. Já osobně používám simulátor PMD-85 pro Windows od skupiny RM-Team (viz sekce „Download“), pro který budou určeny i výsledné zkompilované soubory. Budu se ale snažit uvádět i čistou binární podobu pro ty, kteří by to chtěli použít pro svou další činnost