Tlačítkový „joystick“ pro PMD-85

Jedná se o náhradu klasického pákového ovladače (joysticku) ovladačem s jednotlivými směrovými tlačítky. Tlačítka jsou rozmístěna ve stylu QAOPM (tlačítka na klávesnici počítače). Tento joystick je funkčně 100% kompatibilní s „normou“ STICK4004/482, tedy se všemi existujícími hrami pro PMD-85, které joystick podporují.

Tento projekt je sice ušitý na míru PMD-85, ovšem plošný spoj umožňuje zjednodušené osazení, kompatibilní s ATARI joystickem. Protože joystick pro PMD-85 používá vnitřní signál výběru (PC0 nebo PC4 na portech GPIO), je od tohoto signálu odvozeno rozsvícení zelené LED na joysticku, která tak indikuje, že daný joystick je aktivován (nutně to však nemusí znamenat, že jej hra používá).

Ve verzi pro PMD-85 je nutno použít 11-žilový kabel. V nouzi lze sice oželet 3 vodiče a zapojit kabel pouze 8-žilový, ovšem přijdeme o indikaci, že joystick je hrou aktivován a dále nebudou zapojeny pull-up odpory R4..R8. Tyto odpory většinou stejně zapojeny nejsou a joysticky fungují, takže to by nakonec nemusel být ani tak veliký problém.

Protože PMD-85 nemá na konektorech GPIO vyvedeno +5V, je pro pull-up rezistory a napájení LED použito výstupů uživatelsky dostupných hradel na těchto konektorech. Dvě hradla napájí pull-up rezistory, třetí hradlo napájí LED. Hradla jsou ve skutečnosti typu OPEN-COLLECTOR, takže se na výstupním napětí nepodílí. Mají tam však zapojeny vlastní pull-up rezistory 3k3, což je pro naši aplikaci dostatečné.

Celkový náhled

Základna joysticku

Plošný spoj

Schéma zapojení

 

 

 

5 komentářů u „Tlačítkový „joystick“ pro PMD-85

  1. RomBor

    Pekná konštrukcia. Páči sa mi to.

    Zaujímavý nápad so získaním Pull-up Log.1, ale zaujalo ma aj, že vstupy tých vnútorných invertorov nechávaš v lufte. Nechovajú sa ich nezapojené vstupy ako v Log.1 a tak by na ich výstupoch bola Log.0? Nemali by teda byť piny 4, 5 a 7 konektora spojené s GND?

    Nie je ten odpor R3 pre tú LED príliš veľký? Ak je pravda, že je tá LED 20 mA, tak pri 68k+3k3 hádam ani nemôže svietiť. Naviac, na VT1 sa zrejme stratí ďalších 0,7 V. Alebo mi niečo uniká?…

    1. Libor L.A.

      Máš pravdu, ty vstupy hradel na konektoru je třeba uzemnit. Já je uzemněné mám, jen to není ve schématu nakresleno.

      Ta LEDka opravdu svítí pekelně i s předřadným odporem 68k. To není překlep. Fakt to funguje. Je to dáno typem LEDky, proto je tam přesně uvedena. Mělo je GME, včetně žluté a červené, ale ty už nejsou takovými rekordmany. Ta červená a žlutá potřebovaly tuším něco kolem 10-20kohm.

      Jinak ty pull-upy v joysticku 22k jsou propočtené tak, aby při stisku jednoho či dvou tlačítek nekleslo napětí na pull-upu 3k3 v počítači tak, aby to nevygenerovalo log. 0 i na zbylých signálech u nestisknutých tlačítek.

      1. RomBor

        Nejako mi to hlava neberie… Zjavne ale musí tiecť tou LED o mnoho menší prúd, ako tých deklarovaných 20 mA. A asi vďaka vyššej svietivosti je ten svit dostatočný.

        1. Libor L.A.

          Je to jak říkáš. Jmenovitá svítivost při 20mA je 1700mcd. Ale i při těch řádově desítkách mikroampér s předřadným odporem 68k v této aplikaci to svítí jako ďas. Mám ty diody použity na několika místech. V klávesnicích PMD-85 v rámci odtučňovací kůry i tady u joysticku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.