V katalogu TESLA (modrý katalog č.3 – „Pasivní a konstrukční součástky pro elektroniku“ z roku 1988) se na straně 657 nachází katalogový list „Subminiaturní koaxiální konektory – typ SMS“.
Konektory SMS jsou součástí rodiny konektorů SMB/SMC/SMS a do určité míry sdílejí stejné základní rozměry. V katalogu TESLA uvedený typ TY 611 2100 (kabelová vidlice 75ohm pro koaxiální kabel o průměru 2,6mm) je originální TV konektor, použitý pro první verze PMD-85.
První pokusy naznačují, že tento kabelový konektor lze opravdu nahradit konektory SMB, např. v GME prodávaný tento typ. Ale je jich celá řada, např. fa Amphenol vyrábí dle svého katalogu typ 142251 dokonce v provedení s 90°vývodem kabelu, který je určitě výhodnější z hlediska požadovaného prostoru na stole kolem počítače. Uvedený typ z GME sice vyžaduje krimpování (čelisti HEX 0,128″ do std. kleští stojí cca 140,- Kč), ovšem mám objednány i „šroubovací“ konektory z Farnellu, které mají vnitřní mechanickou strukturu podobnou originálnímu typu.
Běžně dostupné jsou konektory spíše ve variantě 50ohm, ovšem z hlediska kvality použitého signálu a jeho případné degradace z důvodu impedančního nepřizpůsobení neočekávám v dané aplikaci vážnější komplikace.
Původní koaxiální kabel o vnějším průměru cca 2,6mm lze nahradit typem RG-174, na který ovšem odkazuje již zmíněný katalog TESLA.
Tento článek je prozatímní pahýl, který se bude vyvíjet podle zkušeností mých a snad i jiných. Bude se postupně zabývat rovněž náhradou protikusu, namontovaného v počítači na plechovém nosníku. Ten totiž prozatím nemohu najít v katalogu žádné z výrobních firem. Do panelu nacházím pouze protikusy.
Dnes mi z Farnellu dorazila verze konektoru SMB, která má příliš úzký teflonový narážecí válec. Asi to s tou specifikací konektorů nebude tak jednoduché. Ale ten uvedený typ z GME je vyzkoušen, rozměrově je to přesná náhrada a doufám, že dlouhodobá spolehlivost bude dostatečná.